Gljivice na nogama

mudro ih pobijedite
prirodnim gelom

Kako se riješiti gljivica na stopalima

Gljivice na nogama

Dobar dio dana provodite na nogama, da li posvećujete dovoljno pažnje vašim stopalima? Zašto se prema stopalima ne biste odnosili jednako pažljivo kao prema bilo kojem drugom dijelu tijela?

Nedovoljno davanje pažnje našim nogama, a posebno stopalima, može dovesti do niza problema. Znojenja nogu, neprijatan miris nogu, proširene vene, vode u nogama. A najčešći problem su gljivice na nogama tj. atletsko stopalo.

Ako primjetite pucanje i ljuštenje kože na stopalima, najčešće između nožnih prstiju i tabana, to je signal da imate gljivice na nogama.

gljivice na nogama
Gljivice na nogama

Šta je atletsko stopalo?

Atletsko stopalo – koje se naziva i tinea pedis – zarazna je gljivična infekcija koja pogađa kožu stopala. Može se proširiti i na nokte na nogama i rukama. Gljivična infekcija naziva se atletsko stopalo jer se često viđa kod sportaša.

Atletsko stopalo nije ozbiljno oboljenje, ali ponekad je teško izliječivo. Pogotovo ako imate dijabetes ili oslabljeni imunološki sistem.

Šta uzrokuje atletsko stopalo?

Sportsko stopalo se javlja kada gljiva tinea raste na stopalima. Gljivicu možete dobiti direktnim kontaktom sa zaraženom osobom ili dodirivanjem površina kontaminiranih gljivicom.

Gljiva uspijeva u toplim, vlažnim sredinama. Često se nalazi u tuševima, na podovima svlačionice i oko bazena.

Ko je u opasnosti?

Svako može dobiti atletsko stopalo, ali određena ponašanja povećavaju vaš rizik. Faktori koji povećavaju rizik od dobijanja atletskog stopala uključuju:

  • Bosonogo posjećivanje javnih mjesta, posebno svlačionica, tuševa i bazena
  • Dijeljenje čarapa, cipela ili peškira sa zaraženom osobom
  • Nošenje uskih cipela zatvorenih prstiju
  • Držanje stopala mokrim duže vrijeme
  • Znojenje stopala
  • Ako imate lakšu ozljedu kože ili noktiju na stopalu

Kako prepoznati gljivice na stopalima?

Postoje mnogi mogući simptomi atletskog stopala, koji uključuju:

  • Svrbež, peckanje i peckanje između prstiju ili tabana
  • Žuljevi na nogama koji vas svrbe
  • Pucanje i ljuštenje kože na stopalima, najčešće između nožnih prstiju i tabana
  • Suhu kožu na tabanima ili bokovima stopala
  • Sirova koža na stopalima
  • Obezbojeni, gusti i mrvičasti nokti na nogama
  • Nokti na nogama koji se odvajaju od nokta

Kako se dijagnosticira atletsko stopalo?

Liječnik može dijagnosticirati atletsko stopalo prema simptomima. Ili, liječnik može naložiti test kože ako nije siguran da gljivične infekcije uzrokuju vaše simptome.

Ispitivanje lezije kože kalijum hidroksidom najčešći je test za atletsko stopalo. Liječnik struže malu površinu zaražene kože i stavlja je u kalijev hidroksid. KOH uništava normalne stanice i ostavlja gljivične stanice netaknutima, tako da ih je lako vidjeti pod mikroskopom.

Znojenje nogu – Hiperhidroza

Šta je hiperhidroza?

Hiperhidroza je prekomjerno znojenje koje se najčešće javlja u rukama (palmarna hiperhidroza), aksilama ili pazuhu (aksilarna hiperhidroza) i stopalima (plantarna hiperhidroza). To se događa kod oko 3 posto stanovništva. U 40 posto pacijenata ostali članovi porodice također pate od hiperhidroze.

Prekomjerno znojenje je obično povremeno, ali može biti kontinuirano i obično se povećava s stresom i povišenom temperaturom.

Hiperhidroza je prekomjerna aktivnost simpatičkog nervnog sistema. To dovodi do sužavanja arterija i prekomjerne stimulacije znojnih žlijezda. Ovo ograničava protok krvi u rukama, čineći ih hladnima i ljepljivijima.

znojenje nogu
Znojenje nogu

Šta uzrokuje hiperhidrozu?

Uzrok hiperhidroze nije poznat, iako pretilost i povećana funkcija štitnjače mogu biti odgovorni kod većine pacijenata.

Koji su simptomi i efekti hiperhidroze na stopalima?

Plantarna hiperhidroza (znojenje stopala) može biti toliko jaka da može uzrokovati da noga sklizne s kočnice tijekom vožnje automobilom, klizanje u sandali može da izazove iskrivljeni zglob ili napuni cipelu znojem tako da se cipela ne može nositi nekoliko dana dak se ne posuši.

Kako se dijagnosticira hiperhidroza?

Dijagnoza se obično postavlja na osnovu simptoma i fizičkog pregleda. Ne postoji test krvi ili rendgen za dijagnozu hiperhidroze. Test skroba može se izvesti na rukama, ali to se rijetko primenjuje kao opcija.

Prirodni lijek protiv gljivica na nogama

Ulje čajevca

Ulje čajevca, koje se naziva i melaleuka, esencijalno je ulje s antimikotičkim i antiseptičkim sposobnostima.

Neke kliničke studije pokazale su da bi ulje čajevca moglo biti efikasno protiv gljivica na noktima nogu.

Za upotrebu, ulje čajevca staviti na zahvaćenu kožu dva puta dnevno pomoću pamučne krpe.

Ulje divljeg origana

Ulje origana sadrži timol. Timol ima protugljivična i antibakterijska svojstva, zato se često kao najbolji lijek za gljivice na noktima koristi upravo ovo ulje.

Da biste liječili gljivice na noktima nogu, dva puta dnevno nanesite ulje origana na zahvaćeni nokat pamučnom krpom. Neki ljudi zajedno koriste ulje origana i ulje čajevca.

Oba proizvoda su snažna i mogu izazvati iritaciju ili alergijske reakcije. Njihova kombinacija može povećati ovaj rizik.

Ekstrakt maslinovog lista

Smatra se da aktivna tvar u ekstraktu lišća masline, oleuropein, ima antifungalne, antimikrobne i imunološke sposobnosti.

Mast od listova masline možete nanijeti direktno na gljivice na noktima ili piti u obliku kapsula.

Uzimanje jedne do tri kapsule listova masline tijekom obroka dva puta dnevno, učinkovitije je od gomile lišća masline u pokušaju liječenja gljivica na stopalima. Pijte dosta vode tokom ovog tretmana. Na internetu ili u apoteci pronađite kapsule ili ulje ekstrakta lišća masline.

Sirće (ocat)

Postoje samo nepotvrđeni dokazi koji podržavaju sirće kod liječenje gljivica na tabanima. S obzirom da je ocat neškodljivo i jeftino sredstvo, svakako ga trebate  isprobati.

Za upotrebu natapajte zahvaćeno stopalo u jednom dijelu sirćeta u dva dijela tople vode (odnos 1:2) dnevno do 20 minuta.

Češnjak

Poznato je da bijeli luk ima neke antimikotičke i antimikrobne sposobnosti.

Gljivice na stopalima možete liječiti češnjakom stavljanjem nasjeckanih ili zgnječenih klinčića bijelog luka na zahvaćeno područje 30 minuta dnevno.

Ako vam miris bijelog luka smeta, možete koristiti kapsule od bijelog luka.

Prirodni lijek protiv znojenja nogu

Često mijenjajte čarape

Kad imate oznojena stopala, promjena čarapa jednom dnevno neće biti dovoljna. Umjesto toga, ponesite sa sobom dodatni par za podnevnu zamjenu kako biste držali stopala suhim i spriječili gljivice.

Prekomjerna vlaga može prouzročiti tinea pedis ili atletsko stopalo, a čarape mogu zarobiti bakterije na koži.

Važna je i vrsta čarapa koju odaberete. Potrebno je da odabirete čarape izrađene od prirodnih ili akrilnih vlakana – nešto što pomaže da vam stopala budu suha umjesto da zaglave vlagu između čarapa i stopala. Čarape od bambusa su idealno riješenje za vaša stopala.

Perite noge svakodnevno

Čak i ako se ne tuširate svaki dan, pranje nogu je neophodno. Najbolje je da očistite stopala antibakterijskim sapunom, pazeći da uđete među prste. Zatim nanesite kukuruzni škrob, prašak za stopala ili antifungalni prah nakon što se uvjerite da su vam stopala potpuno suva.

Koristite esencijalna ulja

Dajte uljima čajevca i eukaliptusa šansu! Znoj pomaže bakterijama da cvjetaju i rastu. Ulja čajevca i eukaliptusa imaju antibakterijska svojstva i najbolja su za one koji žele smanjiti miris stopala koji se razvija iz otpadnih proizvoda prekomjernih bakterija na nogama”.

Odaberite prozračnu obuću

Vaše čarape od bambusa su izuzetno važne za pomoć kod znojavih stopala, a takva je i vaša obuća. Vaše čarape i cipele trebale bi pomoći stopalu da diše. Određeni materijali upijat će vlagu, umjesto da je zarobljavaju na koži. Potražite pamuk i izbjegavajte poliester ili likru. Sandale će omogućiti isparavanje vlage, za razliku od čizama ili kožnih cipela koje zadržavaju vlagu.

Napravite kupku za noge

Kao i kod gljivica sirće i voda u omjeru 1:2 je odlična kupka i kod znojavih stopala.

kako ukloniti neprijatan miris nogu
Kako ukloniti neprijatan miris nogu

Kako ukloniti neprijatan miris nogu

Umetci za cipele mogu biti od velike pomoći u upijanju vlage, spriječavajući ona neugodna klizanja, kada se stopala oznoje. Ako nabavite umetke koji sadrže esencijalne mirisne mirise, pored znojenja riješićete se i neprijatnih mirisa.

Čarape od bambusa

Bambusova tkanina se poslednjih godina pojavljuje kao visokokvalitetni materijal poznat po svojim antibakterijskim svojstvima.

bambusovo drvo

Vlakna bambusa su takođe mekana, jer su tanke i glatke teksture s okruglim površinama. Osobe s osjetljivom kožom mogu imati značajne koristi od bambusovih čarapa. Štaviše, mogu se koristiti tokom cijele godine, jer su zimi tople, a ljeti hladne.

Čarape od bambusa možete pronaći u bolje opremeljenim radnjama i tržnim centrima.

Krema za gljivice – Clavosan, Mikroherb i Myceril

Sve prethodno opisane metode su dobre i uspješne. Međutim očigledni nedostaci su im, da je za njihovu primjenu potrebna stroga disciplina, puno vremena a ponekad i veća količina novca.

Najbrže otklanjanje gljivica na nogama je putem krema i gelova.

Na žalost, današnje kreme koje se mogu naći na tržištu, uglavnom djeluju kratkotrajno i gljivice se vraćaju čim se prestane sa njihovom aplikacijom na oboljeloj koži stopala.

Razlog tome je da su gljivice različitog tipa, i napadaju različite organe. Gljivice na nogama su samo posljedica.

Postoje naracno proizvodi koji uklanjaju vanjske simptome glijvica. Postoje proizvodi koji su manje ili više efikasni protiv nekih vrsta glijvica. Međutim, glavni problem je što velika većina proizvoda djeluje samo na jednu određenu vrstu gljivica, dok svaka osoba ima najmanje 7-8 vrsta glijvica, koje uzrokuje bolest. Uzimanje nekoliko proizvoda istovremeno uzrokuje komplikacije.

Danas postoji samo jedno rešenje za brzo uklanjanje gljivičnih mikroorganizama. To su Mikoherb i Myceril kreme koje su ostvarile izvrsne rezultate u kliničkim ispitivanjima.

Zašto su kreme tako učinkovite?

Clavosan, Mikoherb i Myceril gelovi djeluju složeno. Ne samo da djeluju na gornje slojeve kože, već prodiru dublje u tkiva i tjelesne tečnosti. Na taj način kumulativno deluju i uništavaju sve vrste gljivičnih infekcija. Nijedan drugi danas dostupan proizvod nije toliko efikasan kao ove dvije kreme, protiv njih gljivične infekcije nemaju šansu!

Treba naglasiti, da kreme nisu sintetički proizvodi, već potpuno prirodan proizvodi, pa kao takvi eliminišu rizik od alergijskih reakcija, edema i drugih komplikacija, koje susrećemo kod sličnih krema protiv gljivica. U kremama nema GMO proizvoda!

Rezultati

Mikoherb poslije 3 sedmice
Mikoherb i Myceril poslije 3 sedmice

Mikoherb poslije 4 sedmice
Mikoherb i Myceril poslije 4 sedmice

Mikoherb poslije 5 sedmica
Mikroherb i Myceril poslije 5 sedmica

Sastav Mikoherb

Ulje komorača
Štiti kožu i ublažava svrab i neugodan miris. Sanira pukotine i dezinfikuje rane. Odmah pomaže kod svraba i uklanja neugodan miris. Deluje taninski i protivupalno.
Ulje origana
Protivgljivična svojstva origana poznata su još od 14. veka. Ulje ove biljke uništava gljivice i ne dopušta njihovo ponovno razvijanje.
Ulje lavande
Esencijalno ulje lavande je moćan preparat za kožne bolesti. Duboko prodire u epiderm, hidrira i omekšava kožu iznutra i izvana, leči čireve i pukotine i stvara barijeru protiv gljivica i patogenih bakterija.
Ekstrakt celandina
Naučno potvrđeni proizvod protiv gljivica. Usporava razvoj gljivica, zaraznih gljivičnih ćelija, oštećujući njihove membrane. Povećava imunitet i otpornost na sve gljivice Candida. Moćna biljka za gljivične infekcije.
Ulje mente
Dezodoriše kožu, štiti od preteranog znojenja.
Ekstrakt cveta divlje kamilice
Olakšava upalu i svrab, dezinfikuje i umiruje kožu.

Sastav Myceril

Klimbazol
Ovo je organski hemijski element, antimikotični lijek koji se koristi za liječenje simptoma različitih gljivičnih infekcija.
Farnesol
Takođe prirodno organsko jedinjenje. Doprinosi eliminaciji neugodnih mirisa. Koristi se u izradi poznatih parfema.
Propolis
Dobro poznati pčelinji proizvod. Ima široki spektar dejstva protiv gljivica, bakterija i virusa.
Ulja Manuka
Dobija se od organskog grma Manuka (Leptospermum scoparium). Koristi se uspješno protiv različitih infekcija i upala kod kože i sluznice.

Sastav Foot Trooper

ULJE CITRUSA
Najjači prirodni antifungicid i antiseptik. Uništava gljivicu, njene spore i micelij, ne dopušta joj daljnje razmnožavanje.

SERIN (EKSTRAKT SVILE)
Aminokiselina ekstrahirana iz svile. Njeguje kožu vlažeći je i sprječavajući prekomjerno znojenje.

MENTOL
Hladi i sterilizira kožu i nokte. Sužava krvne žile, smanjuje osjetljivost živčanih završetaka, smanjuje bol i svrbež. Osvježava kožu i daje dugotrajan osjećaj ugode

EKSTRAKT MEDA
Njeguje kožu stopala: vlaži, omekšava, štiti od pukotina, zacjeljuje ogrebotine i žuljeve

KLOTRIMAZOL
Uništava većinu poznatih vrsta gljivičnih infekcija.

Nanesite gel na zahvaćena područja i ravnomerno ga umasirajte u kožu. Koristite 2-3 puta dnevno.

Cijena

Ove kreme za gljivice možete nabaviti po sljedećim cijenama.

Mikoherb

  • Srbija: 3700 RSD
  • Hrvatska, Slovenija: 39 EUR
  • Bosna i Hercegovina: 55 BAM
  • Crna Gora: 39 EUR
  • Sjeverna Makedonija: 2400 MKD
  • Kosovo, Albanija: 35 EUR

Foot Trooper

  • Njemačka, Austrija, Italija, Francuska: 49 EUR
  • USA: $49

Klikom na ovaj LINK garantujemo vam kvalitet i originalan proizvod. Za vas pratimo tržište, pronalazimo najbolje ponude i obavještavamo vas o njima.

Naručite kremu protiv gljivica

mikoherb myceril





    Proizvodi su dodaci prehrani i propisanoj terapiji
    Terms & Conditions | Privacy Policy | Cookie Policy
    Kontakt Prijava na listu
    MAXPonuda.com Copyright © 2024
    Top